OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 20.08.2023 XX NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 20.08.2023 XX NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Zmiana proboszcza parafii: Od szeregu tygodniu było powszechnie wiadomym, że Pasterz Archidiecezji Łódzkiej ks. abp. Grzegorz Ryś zamierza powierzyć parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowie Trybunalskim duszpasterskiej trosce Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. W dniu wczorajszym, tj. w sobotę, 19 sierpnia w obecności dotychczasowego proboszcza parafii oraz dziekana dekanatu piotrkowskiego urząd proboszcza parafii objął o. Wojciech Zagrodzki.

  Liturgiczne wprowadzenie w urząd proboszcza parafii nastąpi w przyszłą niedzielę, 27 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 12.00. Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Do udziału w tym wydarzeniu serdecznie zapraszamy.

 2. Nowy zespół duszpasterzy: W imieniu przybywającej do parafii grupy redemptorystów pragnę skierować do każdego z parafian słowo serdecznego pozdrowienia. W tym momencie przybywa grupa czterech kapłanów redemptorystów: o. Wojciech Zagrodzki – przełożony wspólnoty i proboszcz parafii; o. Patryk Reczek – wikariusz parafii; o. Józef Gęza i o. Dominik Król jako duszpasterze parafii. Wkrótce dołączy do wspólnoty i zamieszka na miejscu o. Wojciech Bieszke, który będzie zaangażowany w działalność misyjno-rekolekcyjną. Spodziewamy się, że w przyszłości jeszcze jeden redemptorysta dołączy do wspólnoty w charakterze misjonarza-rekolekcjonisty.

  Redemptoryści są znani w Polsce w wielu parafiach przede wszystkim jako ci, którzy prowadzą misje i rekolekcje parafialne. Zajmują się również duszpasterstwem parafialnym (posługują m.in. w parafii św. Marka w Łodzi). Prowadzą Radio Maryja i dzieła z nim związane. Zgromadzenie Redemptorystów powstało w 1732 roku, a zostało założone przez św. Alfonsa Marię Liguoriego. „Kochać Boga i człowieka – powiedział Założyciel – to największe dzieło, jakiego człowiek może dokonać na ziemi”. Niech to motto prowadzi nas wszystkich w czas, który jest przed nami.

 3. Wdzięczność za dziedzictwo minionych pokoleń: Mamy świadomość, że parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piotrkowie Trybunalskim istnieje już od ponad stu lat. Dzisiejsze oblicze tej parafii było kształtowane przez pokolenia uczniów Pana Jezusa aż po dzisiejszych mieszkańców parafii. Chcemy z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością spojrzeć na wszystkich, którzy tę parafię budowali na przestrzeni wielu lat. To jest olbrzymie dziedzictwo, i duchowe, i materialne, które my żyjący dzisiaj otrzymujemy w darze. Nie sposób nie dostrzec, że życie duchowe tej parafii jako jeden z owoców zrodziło wiele powołań kapłańskich i zakonnych, zarówno męskich, jak i żeńskich. Wdzięczność dla wszystkich, którzy w tym miejscu poprzedzili nas w wierze, pragniemy okazać na ręce ostatnich duszpasterzy tej parafii, którzy przewodzili tej wspólnocie wiary: ks. kan. Stanisława Nowackiego, ks. Sławomira Susika, ks. Łukasza Kołodzieja oraz ks. Grzegorz Cierlińskiego. Modlimy się, by Bóg prowadził ich na drogach ich nowego posługiwania. Za wszystkich parafian, żyjących i nieżyjących, każdego tygodnia jest odprawiana Msza św.

 4. Wierność „dzisiaj” parafii: Wobec powyższego sercem pragniemy objąć każdego z Was, jak również wszystko to, co stanowi „dzisiaj” tej parafii. Myślimy tu zarówno o każdej rodzinie, jak i osobach żyjących samotnie; o dzieciach, młodzieży, dorosłych i starszych. Liczymy na owocną współpracę ze wspólnotą Sióstr Salezjanek. Myślimy również o każdej z istniejących wspólnot tej parafii i o instytucjach, które w niej istnieją (wśród nich nie sposób nie dostrzec szkół i przedszkoli). Myślimy również o osobach bezpośrednio pracujących w tej parafii, które poświęcają jej wiele czasu i serca. To wszystko, wraz z wypracowanym planem nabożeństw czy pracy kancelarii parafialnej, chcemy po prostu przyjąć. Myślimy również o tych, z którymi w świątyni się nie spotykamy.

 5. Zebranie Rady Duszpasterskiej, Rady Gospodarczej i liderów wspólnot parafii: Równocześnie pragniemy spotkać się z przedstawicielami parafii, by usłyszeć to, co stanowi o jej wyjątkowej wartości i szczególnej misji w Piotrkowie Trybunalskim. Dlatego członków Rady Duszpasterskiej i Gospodarczej, liderów wspólnot parafii oraz wszystkich zainteresowanych, zapraszamy na spotkanie w najbliższy czwartek, 24 sierpnia po Mszy św. wieczornej (czyli ok. godz. 18.45). Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w budynku plebanii.

 6. Niektóre wspomnienia liturgiczne w najbliższym tygodniu:
  ● wspomnienie liturgiczne bł. Metodego Dominika Trčki, redemptorysty: piątek, 25 sierpnia,
  ● uroczystość M.B. Częstochowskiej: sobota, 26 sierpnia.

 7. Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Kurii Archidiecezji Łódzkiej:

  a. Zapraszamy do udziału w pieszych pielgrzymkach, które wyruszą na Jasną Górę z wielu miejsc naszej archidiecezji. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmi: Idziemy z pośpiechem. 98. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, jak co roku, wyruszy 21 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Zapisy odbywają się w dniach 16-19 sierpnia w godz. 10.00 – 12.00 i 17.00 – 20.00 w dolnym kościele parafii p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi oraz w pierwszym dniu pielgrzymki. Zapisy w formie on-line rozpoczęły się 10 sierpnia poprzez stronę internetową pielgrzymki – www.pielgrzymka.lodz.pl. Zachęcamy tych pielgrzymów, którzy nie będą mogli w tym roku pielgrzymować pieszo do podjęcia pielgrzymowania duchowego. Zapisy do grupy duchowej możliwe będą w każdej parafii.

  23 sierpnia na Jasną Górę wyruszy grupa rowerowa naszej pielgrzymki. Informacje na jej temat znajdziemy na stronie pieszej pielgrzymki.

  b. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny zaprasza osoby dorosłe na spotkania (Wszystkie spotkania odbywają się o godz. 19.00 przy ul. Ks. I. Skorupki 7 w Łodzi, telefon kontaktowy: s. Ewa Godzińska – 885 555 020) przygotowujące do:

  i. chrztu, bierzmowania i Eucharystii – 13 września 2023 r.,
  ii. bierzmowania – 8 września 2023 r.

  c. Odsłonięcie pomnika upamiętniającego o. Stefana Miecznikowskiego, jezuity, kapelana „Solidarności” i duszpasterza osób internowanych i więzionych w podczas stanu wojennego odbędzie się w piątek, 25 sierpnia o godz. 17.30 przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi. O godz. 18.00 będzie odprawiona Msza św., a po niej koncert rodziny Pospieszalskich: Piosenki do tekstów poetów polskich.


Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00