OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 03.12.2023 I NIEDZIELA ADWENTU – ROK B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 03.12.2023 I NIEDZIELA ADWENTU – ROK B

 1. Adwent nadchodzi: Dzisiaj rozpoczynamy czas adwentu. W pierwszym okresie do 16 grudnia adwent przypomina, że celem pielgrzymowania przez ziemię każdego człowieka jest spotkanie z Panem najpierw w dniu śmierci, a potem w czasie powtórnego przyjścia Pana Jezusa na ziemię u kresu dziejów i ujawnienia pełni owoców odkupienia (trzeba dodać, że używanie w odniesieniu do wieczności słów takich jak „najpierw” czy „potem” nie jest oczywiste, podobnie jak mówienie o jakimkolwiek upływie czasie w wieczności. Posługujemy się jednak takim językiem i kategoriami, jakie są nam dostępne, mając świadomość ich ułomności). Adwent jest czasem świętowania odkupienia już dokonanego, lecz jeszcze nie w pełni ujawnionego. Dopiero w drugiej części od 16 grudnia adwent będzie czasem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
 2. Rekolekcje adwentowe: W adwent wprowadzą nas rekolekcje, które rozpoczynają się już dzisiaj w niedzielę 3 grudnia. Będzie im przewodniczył redemptorysta o. Wojciech Bieszke, będący członkiem wspólnoty redemptorystów w Piotrkowie Trybunalskim, ale tymczasowo mieszkający w innym domu. Zachęcamy do zarezerwowania sobie odpowiedniego czasu.
  Program rekolekcji: Rekolekcje potrwają do wtorku 5 grudnia włącznie. Msze św. z kazaniem rekolekcyjnym będą odprawiane według następującego porządku:
  sobota 2 grudnia: godz. 18.oo
  niedziela 3 grudnia: godz. 7.oo, 9.oo, 10.3o, 12.oo, 18.oo (jak w niedzielę)
  poniedziałek 4 grudnia: godz. 6.3o (roraty), 9.oo, 18.oo
  wtorek 5 grudnia: godz. 6.3o (roraty), 9.oo, 18.oo
  Spowiedź: rozpoczęcie pół godziny przed Mszą św. w poniedziałek i wtorek
  Taca zbierana we wtorek, w ostatnim dniu rekolekcji, będzie naszym darem dla klasztoru, z którym związany jest prowadzący rekolekcje o. Wojciech Bieszke.
 3. Roraty: Z adwentem związana jest Msza św. roratnie. Roraty będą odprawiane codziennie w dni powszednie o godz. 6.3o (również podczas rekolekcji).
 4. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP: W nadchodzący piątek 8 grudnia będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najważniejszych uroczystości. Jest patronką Zgromadzenia Redemptorystów.
 5. Godzina Łaski: W piątek 8 grudnia odbędzie się związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP nabożeństwo „Godzina łaski” o godz. 12.00. Źródła nabożeństwa wywodzą się z objawień z Montichiari (1946), które zostały uznane przez biskupa diecezji. Objawienia przynoszą słowa: Dzięki modlitwie w tej godzinie [tj. 8 grudnia godz. 12.00], ześlę wiele łask dla duszy i ciała. (…) Jeśli ktoś nie może w tym czasie nawiedzić kościoła, a będzie modlił się w południe w domu, ten także otrzyma za moim pośrednictwem wiele łask.
 6. Nowy rok duszpasterski: Pierwsza niedziela adwentu jest zarazem początkiem nowego roku duszpasterskiego. Jego motto brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Jeśli myślimy, że naszym pierwszym celem jest ewangelizacja, czyli pozyskanie tych, którzy z Kościoła odeszli, albo czują dystans, bez inwestowania w tych, którzy go tworzą, bez inwestowania w naszą wiarę i w relację z Jezusem, wtedy te działania ewangelizacyjne nie przyniosą pożądanego skutku – powiedział bp Waldemar Musioł podczas prezentacji nowego programu duszpasterskiego. Hasło programu „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na zdynamizowanie wiernych do świadomego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła. Kościół jest z natury synodalny, dlatego też podążanie razem domaga się ciągłego nasłuchiwania i rozeznawania tego, co dziś w aktualnej sytuacji świata mówi Duch Święty. W tym słowie «uczestniczę» program duszpasterski zauważa dwie rzeczywistości: uczestniczę w tym, co już otrzymałem od Boga, po to żeby potem zostać zaproszonym do bardziej gorliwego uczestnictwa w tym, co jest życiem i misją Kościoła. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” znaczy przecież więcej, niż „Jestem we wspólnocie Kościoła”. Będziemy próbowali odpowiedzieć na te wezwania, które kryje w sobie program duszpasterski na rozpoczynający się rok kościelny.
 7. Msza św. z udziałem dzieci: Zauważamy rosnącą liczbę dzieci, które wraz z rodzicami przybywają na niedzielną Mszę św. o godz. 10.3o. Wzrosła liczba ministrantów, zrodziła się schola dziecięca. Pragniemy, by ta Msza św. nabrała charakteru Mszy św. z udziałem dzieci (w każdą niedzielę oprócz ferii świątecznych i szkolnych). Stąd będzie podjęta próba, aby słowo homilii było adresowane nie tylko do dorosłych, ale również do dzieci. Zostaną zaproponowane odpowiednie pieśni czy inne formy ekspresji tak, aby dzieci mogły w nich lepiej wypowiedzieć przed Bogiem swoje serca. Zachęcamy zatem, aby dzieci przedszkolne i dzieci szkół podstawowych wraz z rodzicami gromadziły się właśnie na tej Mszy św. w niedziele o godz. 10.3o.
 8. Nabór do grona ministrantów, scholi dziecięcej i chóru parafii trwa: Te trzy rzeczywistości – ministranci, schola dziecięca i chór parafii – już istnieją i działają.. Zapraszamy jednak wszystkich, którzy chcieliby do nich dołączyć. Odważamy się, by takie zaproszenie skierować, gdyż co jakiś czas ktoś kolejny wyraża pragnienie, by do jednej z tych trzech grup dołączyć.
  Dzisiaj w niedzielę 3 grudnia będziemy mogli wzmocnić działania podejmowane przez ministrantów składając swój dar do puszek po każdej Mszy św..
 9. Spotkanie w ramach „synodu” parafialnego: Kolejne spotkanie „synodu” parafialnego odbędzie się w czwartek 14 grudnia w kościele dolnym po Mszy św. o godz. 18.oo (ok. 18.45). Spotkanie te podejmują namysł nad drogą, którą podąża parafia. One znakomicie wpisują się w wezwanie roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Do udziału w tym wydarzeniu, które będzie miało charakter cykliczny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
 10. Zmiana tajemnic różańcowych: Informujemy, że zmiana tajemnic różańcowych odbędzie się dzisiaj w niedzielę 3 grudnia podczas spotkania o godz. 16.oo w kościele dolnym.
 11. Opłatki na stół wigilijny: Już od dzisiaj można nabywać opłatki na stół wigilijny. Zachęcamy do nabywania opłatków wigilijnych przy świątyni jako znak łączący stół wigilijny ze stołem eucharystycznym. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na cele parafialne. W ciągu tygodnia opłatki będą do nabycia w zakrystii kościoła, a także w kancelarii parafialnej.
 12. Świece Caritas: Jak co roku świece Caritas można nabyć w kiosku w przedsionku kościoła. Świece będzie rozprowadzał Parafialny Zespół Caritas (w cenie 8, 15, 16, 17 zł).
 13. Caritas parafii – zbiórka żywności: Parafialny Zespół Caritas ogłasza zbiórkę żywności i środków chemicznych. Zbiórka potrwa do środy 20 grudnia włącznie. Zebrane produkty będą przeznaczone na pomoc świąteczną dla osób potrzebujących wsparcia. Torby na umieszczenie produktów są wyłożone w obu nawach bocznych.
 14. Msza św. w intencji śp. ks. Sławomira Masłowskiego: Wiemy, że odszedł do wieczności pochodzący z tej parafii ks. Sławomir Masłowski. Już teraz informujemy, że Msza św. w jego intencji będzie odprawiona w niedzielę 10 grudnia o godz. 18.oo. We Mszy św. wezmą udział kapłani, którzy pochodzą z Piotrkowa Trybunalskiego.
 15. Taca inwestycyjna: Taca zbierana w przyszłą niedzielę 10 grudnia, jako drugą niedzielę miesiąca, będzie przeznaczona na cele inwestycyjne. Informujemy, że w listopadzie „kasa” inwestycyjna wzrosła o 6.564 zł (taca dnia 12.11.2023: 6.164 zł; ofiary w gotówce: 400 zł.
  Przedstawiona przed tygodniem propozycja zajęcia się problemem nagłośnienia w kościele spotkała się z wieloma głosami aprobaty. Wobec tego w tym kierunku zaangażujemy gromadzone środki. Otrzymaliśmy propozycję wymiany wszystkich głośników w kościele (niestety, wymiana części głośników nie spowoduje zauważalnej zmiany, gdyż wszystkie głośniki podłączone są na jednym wspólnym przewodzie, przy czym nie zastosowano tzw. „skrętki”). Został przeprowadzony eksperyment nagłośnienia kościoła przy wykorzystaniu dwóch głośników nowej generacji. Efekt zaskoczył wszystkich obecnych: różnica była ogromna. Szacunkowy koszt inwestycji przekracza sto tysięcy złotych, co może się wydawać kwotą nieosiągalną. Jeśli jednak uzbroimy się w wiarę w Bożą Opatrzność, nauczymy się cierpliwości i możliwie wszyscy zaangażujemy się w wytrwałe gromadzenie środków na miarę swoich możliwości, to cel osiągniemy. Przedsięwzięcie zawierzamy Opiekunowi Kościoła św. Józefowi, którego figura znajduje się w tej świątyni.
 16. Najbliższe zbiórki ofiar do puszek: Informujemy, że w najbliższym czasie czekają nas dwie dodatkowe zbiórki ofiar do puszek po każdej Mszy św.:
  a. Potrzeby Kościoła na Wschodzie (II niedziela adwentu 10 grudnia)
  b. Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. St. Leszczyńskiej (III niedziela adwentu 17 grudnia)
 17. Przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych: W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dorosłych proszących o sakrament bierzmowania, przypominamy, że kursy przygotowujące dorosłych do bierzmowania są prowadzone w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy parafii katedralnej w Łodzi.. Szczegółowe informacje pod nr tel.: s. Ewa 885 555 020.
 18. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela”.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

 • Marianna Senderecka, ul. Belzacka, 84 lata
 • Elżbieta Kołodziejczyk, ul. Słowackiego, 69 lat
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

OGŁOSZENIA INSTYTUCJI ZEWNĘTRZNYCH:

 1. Adoracja w godz. 23.oo-24.oo: Parafia Królowej Pokoju zaprasza w pierwszy czwartek miesiąca na godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu w najbliższy czwartek 7 grudnia w godz. 23-24.
Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00