OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.12.2023 II NIEDZIELA ADWENTU – ROK B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.12.2023 II NIEDZIELA ADWENTU – ROK B

 1. Adwent: Trwamy w czasie adwentu. Roraty są odprawiane codziennie pon.-sob. o godz. 6.3o.
 2. Niedziela Pomocy Kościołowi na Wschodzie: Dzisiaj obchodzimy niedzielę Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Przy wyjściu z kościoła możemy złożyć swoją ofiarę na ten cel.
 3. Msza św. z udziałem dzieci: Przypominamy, że została wprowadzona Msza św. z udziałem dzieci w niedziele o godz. 10.30. Zachęcamy zatem, aby dzieci przedszkolne i dzieci szkół podstawowych wraz z rodzicami gromadziły się właśnie na tej Mszy św. w niedziele o godz. 10.3o.
 4. Spotkanie w ramach „synodu” parafialnego: Kolejne spotkanie „synodu” parafialnego odbędzie się w najbliższy czwartek 14 grudnia w kościele dolnym po Mszy św. o godz. 18.oo (ok. 18.45). Spotkania te podejmują namysł nad drogą, którą podąża parafia. One znakomicie wpisują się w wezwanie roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Do udziału w tym wydarzeniu, które ma charakter cykliczny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
 5. Koło Przyjaciół Radia Maryja: Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza na comiesięczne spotkanie w najbliższy wtorek 12 grudnia: Msza św. o godz. 18.oo i spotkanie w sali różańcowej po Mszy św. Po Mszy św., zarówno wieczornej jak i porannej, można złożyć swój dar na potrzeby Radia Maryja i dzieł z nim związanych. Ofiary te są przekazywane do Torunia za pośrednictwem parafii.
 6. Problem zapłodnienia in vitro: Wiemy, że jednym z pierwszych zagadnień, którym zajął się nowo ukonstyytuowany sejm Rzeczypospolitej Polskiej, był obywatelski projekt ustawy rozszerzający dostęp do procedury in vitro przez jej finansowanie z budżetu państwa. Jest prawdopodobne, że ustawa w niektórych małżeństwach zmagających się z problemem niepłodności, może zrodzić pokusę sięgnięcia po metodę in vitro przewrotnie nazywaną „metodą leczenia niepłodności”. W tym kontekście należy przypomnieć, że metoda zapłodnienia in vitro z moralnego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania. Na czym polega problem in vitro? – ks. prof. Paweł Bortkiewicz w bieżącym numerze tygodnika „Niedziela” zwraca uwagę na dwie kwestie:
  a. W wyniku zapłodnienia in vitro powstaje kilka zarodków, z których tylko jeden ma szansę na życie, a pozostałe są zamrażane lub ostatecznie unicestwiane. Nikt nie potrafi wskazać innego początku życia ludzkiego, niż chwila zapłodnienia. Wynika stąd, że procedura in vitro ma charakter aborcyjny. Odbiera prawo do życia kilku powstałym istotom ludzkim.
  b. W metodzie in vitro już w chwili swojego zaistnienia człowiek zostaje potraktowany jako produkt. Innymi słowy w metodzie in vitro człowieka można „zrobić”. Tymczasem nawet w laickiej etyce oświeceniowej w wydaniu Kanta kategorycznie zabrania się instrumentalizacji człowieka. Warto wiedzieć, że coraz częściej tzw. materiał rozrodczy jest pobierany od anonimowych dawców z pominięciem rodziców.
  Jest czymś oczywistym, że dziecko poczęte in vitro posiada tę samą godność, co każdy inny człowiek. Nie ma tu żadnej różnicy. Jest również jasne, że państwo reguluje swój system prawny w oparciu o te wartości, które są uznawane w danej społeczności. Jeśli jednak te wartości, na podstawie których powstaje prawo stanowione, godzą w ład moralny, to rodzi się niepokój o przyszłość takiego narodu, w myśl intuicji św. Jana Pawła II, który powiedział: „Naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości”. Mówienie o otwarciu drogi do szczęścia rodziców, którzy pragną, ale nie mogą począć dziecka, budzi sprzeciw, gdyż obca jest nam logika, w myśl której można sięgać po szczęście także wtedy, gdy jest ono okupione kosztem innych istot ludzkich. Dlatego ludzie wierzący pozostaną przy swoich wartościach.
  Towarzyszymy małżonkom cierpiącym z powodu niepłodności. Wiele nadziei przynosi naprotechnologia, która jest rzeczywistym leczeniem niepłodności i stwarza duże możliwości. Szansą na dzieci jest również droga adopcji. Ostatecznie jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że pełnia szczęścia pozostaje poza naszym zasięgiem w czasie pielgrzymowania przez ziemię.
 7. Opłatki na stół wigilijny: Przy wyjściu z kościoła (również w zakrystii i kancelarii) można nabywać opłatki na stół wigilijny. Zachęcamy do nabywania opłatków wigilijnych przy świątyni jako znak łączący stół wigilijny ze stołem eucharystycznym. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na cele parafialne. Parafia nikogo nie deleguje do rozprowadzania opłatków w domach.
 8. Świece Caritas: Świece Caritas można nabyć w kiosku w przedsionku kościoła. Świece rozprowadza Parafialny Zespół Caritas (w cenie 8, 15, 16, 17 zł).
 9. Caritas parafii – zbiórka żywności: Parafialny Zespół Caritas ogłasza zbiórkę żywności i środków chemicznych. Torby na umieszczenie produktów są wyłożone w obu nawach bocznych. Zbiórka potrwa do środy 20 grudnia włącznie. Zebrane produkty będą przeznaczone na pomoc świąteczną dla osób potrzebujących wsparcia.
 10. Msza św. w intencji śp. ks. Sławomira Masłowskiego: Przypominamy, że Msza św. w intencji śp. Ks. Sławomira Masłowskiego będzie odprawiona dzisiaj w niedzielę 10 grudnia o godz. 18.oo. We Mszy św. wezmą udział kapłani, którzy pochodzą z Piotrkowa Trybunalskiego.
 11. Taca inwestycyjna: Taca zbierana dzisiaj niedzielę 10 grudnia (druga niedziela miesiąca), jest przeznaczona na cele inwestycyjne parafii.
 12. Kiermasz pierników: Siostry Salezjanki wraz z rodzicami i dziećmi z przedszkola serdecznie zapraszają na Kiermasz Pierników Świątecznych, który odbędzie się w przyszłą niedzielę 17 grudnia po każdej Mszy św. przed wejściem do świątyni. Fundusze zebrane z kiermaszu zostaną przeznaczone na szyld informacyjny o przedszkolu.
 13. Najbliższe zbiórki ofiar do puszek: Informujemy, że w najbliższym czasie czekają nas dwie dodatkowe zbiórki ofiar do puszek po każdej Mszy św.:
  a. Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. St. Leszczyńskiej (III niedziela adwentu 17 grudnia)
 14. Msza św. z modlitwą o uzdrowienie: Msza św. z modlitwą o uzdrowienie odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim (kościół Ojców Jezuitów) w najbliższy wtorek 12 grudnia o godz. 18.3o.
 15. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela”.
  W minionym tygodniu odeszli do Pana:
 • Jacek Kacperczyk, ul. Częstochowska 18, lat 66
 • Wanda Wojciechowska, ul. Belzacka, lat 90
 • Zenobia Mikas, ul. Górna, lat 85
Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00