OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 18.02.2024 I niedziela wielkiego postu – rok B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 18.02.2024 I niedziela wielkiego postu – rok B

 1. Wielkopostne praktyki pokutne: Wielki post zachęca do podjęcia praktyk pokutnych. Przypominamy trzy, żywo obecne w tradycji Kościoła, praktyki pokutne: modlitwa, post i jałmużna.
  Jałmużna: Przez cały okres wielkiego postu wielu podejmuje różnego rodzaju wyrzeczenia, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazać potrzebującym. W tym celu zostały wyłożone skarbonki, które można zabrać, a zostaną one zebrane w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Ofiary te można składać również do skarbony przy wyjściu z kościoła (ofiary złożone jako jałmużna wielkopostna rozdysponuje Parafialny Zespół Caritas).
  Modlitwa: Zachęcamy do nieco bardziej intensywnej modlitwy w czasie wielkiego postu. Zachęcamy do korzystania z otwartej przez cały dzień kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Okazją do modlitwy będą wielkopostne nabożeństwa, do udziału w których serdecznie zapraszamy:
  • Droga krzyżowa w każdy piątek wielkiego postu: o godz. 16.30 (z udziałem dzieci) oraz o godz. 17.15 dla dorosłych i młodzieży.
  Rozważania Drogi krzyżowej o godz. 17.15 przygotują i poprowadzą wspólnoty:
  – 16 lutego: Żywy Różaniec
  – 23 lutego: Parafialny Zespół Caritas
  – 1 marca: Odnowa w Duchu Świętym
  – 8 marca: Redemptoryści
  – 15 marca: Siostry Salezjanki
  – 23 marca: Koło Przyjaciół Radia Maryja
  • Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17.15
 2. Rekolekcje wielkopostne dla parafii: Informujemy, że rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dzieci szkół podstawowych odbędą się w dniach 3-6 marca (III niedziela wielkiego postu). Będzie im przewodniczył redemptorysta o. Grzegorz Jaroszewski. Program przewiduje trzy Msze św. dla dorosłych: 7.oo, 9.oo i 18.oo. Ponadto będą miały miejsce spotkania rekolekcyjne dla dzieci szkół podstawowych o godz. 10.3o i 12.oo. Już teraz próbujmy zarezerwować odpowiedni czas.
 3. Porekolekcyjne zaproszenie dla młodzieży szkół średnich: W minionym tygodniu odbyły się rekolekcje dla młodzieży szkół średnich. Duże wrażenie wywarła kilkusetosobowa grupa przez blisko dwie godziny skupiona na nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu w Środę Popielcową czy na Eucharystii w kolejnym dniu rekolekcji. W tym czasie zrodziło się pragnienie, by razem z młodymi podążać za Jezusem i coraz lepiej Go poznawać. O. Patryk zaprasza młodzież szkół średnich, a także młodzież z klas 8. szkoły podstawowej na pierwsze spotkanie w najbliższy piątek 23 lutego o godz. 18.30 (po Mszy św. wieczornej) w kościele.
 4. Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia: Informujemy, że w najbliższą sobotę 24 lutego w tym kościele odbędzie się już po raz drugi Rejonowy Synodalny Dzień Skupienia (w całej archidiecezji łódzkiej taki dzień skupienia odbywa się w trzech miejscach: Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i Piotrkowie Trybunalskim; każdemu z nich przewodniczy jeden z biskupów łódzkich). W Piotrkowie będzie przewodniczył ks. bp Marek Marczak. Rozpoczęcie nastąpi o godz. 10.oo, a zakończenie przewidywane jest ok. godz. 13.3o. Przybędą przedstawiciele parafii z 1/3 dekanatów Archidiecezji wraz z duszpasterzami. Do udziału zaproszeni są jednak wszyscy diecezjanie, zwłaszcza ci, którzy z różnych względów nie mieli jeszcze możliwości włączenia się w pracę „Synodów” parafialnych.
 5. Spotkania biblijne: Zarówno podczas wizyty duszpasterskiej, jak i wcześniej podczas spotkań „synodu” parafialnego wybrzmiewało pragnienie spotkań biblijnych, które prowadziłyby w głąb rozumienia Biblii. Początek wielkiego postu jest dobrym czasem na zawiązanie (a w zasadzie reaktywowanie) Grupy Biblijnej. Poprowadzi ją o. Dominik Król. Zapraszamy na pierwsze spotkanie już w najbliższy wtorek 20 lutego o godz. 18.4o w sali katechetycznej (tzw. „dziupli”), znajdującej się w Domu Sióstr Salezjanek (wejście od strony kościoła). Planowane są spotkania w cyklu cotygodniowym.
 6. Nabór do ministrantów: Powiększa się grono Liturgicznej Służby Ołtarza. Informujemy, że wciąż przyjmujemy nowych kandydatów do grona ministrantów. Chętnych prosimy o zgłoszenie do o. Dominika Króla.
 7. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy: Od wielu już lat istnieje w parafii nabożeństwo nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wiemy, że zostało ono zainspirowane przez kogoś z parafian, kto doznał łaski cudownego uzdrowienia i ufundował pierwszy obraz. Znakiem nadziei jest fakt, że bardzo dużo osób przybywa na nieustanną nowennę. Wielu publicznie składa podziękowania i prośby w formie listów do Matki Bożej, które są odczytywane podczas nabożeństwa. Pojawiające się podziękowania świadczą, że ludzie otrzymują wiele darów, o które proszą. Zachęcamy zatem do przedstawiania swoich potrzeb Matce Bożej. Ze względu na liczbę próśb i podziękowań nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy będzie się rozpoczynała o godz. 17.45.
  Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy: W związku z tak dużym przywiązaniem parafian do czci oddawanej Matce Bożej w tytule Nieustającej Pomocy postanowiliśmy zaproponować umieszczenie w kościele dużej ikony M.B. Nieustającej Pomocy malowanej zgodnie ze sztuką malowania ikon. W tym celu został przygotowany odpowiedni projekt (jest on dostępny na wydruku na drzwiach kościoła i na stronie parafii). Propozycja ta spotkała się z jednoznaczną aprobatą konsultowanych osób. Następnie zostały rozpoczęte starania o zatwierdzenie projektu przez Biskupa Łódzkiego, co już się stało. Informujemy zatem, że w tej sytuacji zostało zlecone namalowanie dużej ikony dla potrzeb tutejszego kościoła. Spodziewamy się, że wprowadzenie ikony nastąpi w czerwcu tego roku. Wtedy też zaproponujemy nieco bardziej wzbogaconą wersję nabożeństwa do M.B. Nieustającej Pomocy. Ufamy, że znajdą się osoby, które zechcą uczestniczyć w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.
 8. Chrzest dzieci: Radujemy się każdym dzieckiem, które jest przynoszone do chrztu. To jest wydarzenie publiczne i radość dla całej wspólnoty parafialnej. Chrzty dzieci będą się odbywały w II niedzielę miesiąca (podczas Mszy św. o godz. 12.oo) oraz w IV niedzielę miesiąca (po Mszy św. o godz. 12.oo). Prosimy o planowanie chrztu dzieci w tych terminach. W sytuacjach nadzwyczajnych możliwy jest termin inny.
 9. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.
  W minionym tygodniu odeszli do Pana:
 • Jacek Mendel, l. 41
 • Zofia Piotrowska, l. 90
Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

W wakacje nie ma Mszy Św. w tygodniu o 7:30. Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00