OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.03.2024 IV niedziela wielkiego postu – rok B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.03.2024 IV niedziela wielkiego postu – rok B

 1. Rekolekcje wielkopostne: W minionym tygodniu przeżyliśmy rekolekcje wielkopostne. Ufamy, że przyniosą one błogosławione owoce. Dziękujemy wszystkim, którzy brali w nich udział.
 2. Nabożeństwa wielkopostne:
  • Droga krzyżowa w każdy piątek wielkiego postu: o godz. 16.30 (z udziałem dzieci) oraz o godz. 17.15 dla dorosłych i młodzieży. Rozważania Drogi krzyżowej o godz. 17.15 poprowadzą wspólnoty: 15 marca: Siostry Salezjanki; 23 marca: Koło Przyjaciół RM.
  • Gorzkie Żale w niedziele o godz. 17.15
 3. Przygotowanie młodzieży do bierzmowania – rok I i II: Okresowe spotkanie formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania I. i II. roku (klasy VII i VIII szkoły podstawowej) odbędzie się dzisiaj w niedzielę 10 marca po Mszy św. wieczornej o godz. 18.oo (ok. godz. 19.oo).
 4. Nowenna w intencji Ojczyzny (16-24 marca): „W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach” – z takim apelem zwrócił się do wszystkich wierzących ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Inicjatywa została nazwana modlitwą nowennową „Akcja 21:20”. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca.
  Trudno przejść obojętnie obok tego apelu. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by stanąć w duchowej jedności w godzinie Apelu Jasnogórskiego, a po nim o godz. 21.2o (stąd nazwa „Akcja 21:20) odmówić modlitwę intencji Ojczyzny. Każdy dzień nowenny posiada swoją szczególną intencję (zostały one wymienione w apelu Księdza Arcybiskupa).
  Jako parafia w nowennę włączymy się po wieczornej Mszy św. W miejsce modlitwy do św. Michała Archanioła zostanie odczytana intencja dnia. Następnie zostanie odmówiona Modlitwa z Ojczyznę ks. Piotra Skargi i litania do jednego z patronów nowenny (św. Andrzeja Boboli lub bł. Jerzego Popiełuszki). I na zakończenie codziennie w dniach nowenny zaśpiewamy Apel Jasnogórski.
 5. Duchowa adopcja dziecka poczętego: Już teraz informujemy, że rozpoczęcie 9-miesięcznej modlitwy w intencji dziecka poczętego, zwanej duchową adopcją, nastąpi na zakończenie nowenny „Akcja 21:20” w poniedziałek 25 marca, w którym to obchodzony jest Dzień Świętości Życia podczas Mszy św. wieczornej o godz. 18.oo.
  Widzimy, że ochrona życia ludzkiego w Polsce ponownie stanęła na zakręcie. Nie możemy wobec zagrożeń dla życia pozostać obojętni. Dlatego angażujemy się w modlitwę. Angażujemy się również w wiele rozmów, w których bierzemy udział w swoich środowiskach. Zwracamy uwagę na zmianę języka, jaka nastąpiła w debacie publicznej w kwestii prawa do życia, a nowy język kształtuje nowe myślenie. Otóż w miejsce ochrony prawa do życia zaczęto mówić o prawach kobiety czy „prawach reprodukcyjnych”. Tymczasem zasadnicze pytanie w tej dyskusji jest pytaniem o początek życia ludzkiego. O początku życia ludzkiego nie rozstrzyga przecież głosowanie parlamentarne. Do tej pory nikt nie potrafi wskazać innego początku życia, niż chwilę poczęcia. Stąd jedynym racjonalnym postulatem jest ochrona życia ludzkiego od samego jego początku. W celu podważenia tego postulatu niektórzy wskazują na sytuacje szczególne, jak np. ciąża pozamaciczna czy zagrożenie dla życia matki. Trzeba wiedzieć, że sytuacje te są poddane osobnej refleksji i w żaden sposób nie podważają postulatu zasadniczego: życie ludzkie powinno być chronione od samego jego początku. Jest to postulat rozumu, do sformułowania którego nie potrzeba odwołania do wiary. Chrześ-cijaństwo może ten postulat rozumu wzmocnić uświadamiając godność każdej osoby ludzkiej.
 6. Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów: W dniach 9-16 marca w Archidiecezji Łódzkiej odbędzie się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Peregrynacja relikwii do Piotrkowa Trybunalskiego będzie miała miejsce w piątek 15 marca w parafii św. Jakuba (Msza św. o godz. 18.oo). Do udziału w tym wydarzeniu parafian, a w szczególności rodziny, zapraszamy.
 7. Święto św. Klemensa:: Również w piątek 15 marca obchodzimy wspomnienie wielkiego redemptorysty, św. Klemensa Hofbauera, apostoła Warszawy i Wiednia. Nazywamy go drugim założycielem Zgromadzenia Redemptorystów. Czcimy go również jako patrona nowej ewangelizacji ze względu na jego wyjątkową zdolność adaptowania metod ewangelizacji w nowych sytuacjach.
 8. Katechezy dla narzeczonych, czyli „kurs przedmałżeński”: Rozpoczynają się katechezy dla narzeczonych, przygotowujące do sakramentu małżeństwa. Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 6 kwietnia o godz. 16.oo w sali konferencyjnej przy Kościele Akademickiem Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim (całość obejmuje 5 spotkań w kolejne soboty). Zgłoszenia i informacje: 44 645 92 45 (13.oo-15.oo); 797 642 212 (16.oo-18.oo).
 9. Koncert chóru Filharmonii Łódzkiej: W sobotę 16 marca w tutejszym kościele będziemy gościć Chór Filharmonii Łódzkiej, który przybędzie z koncertem zatytułowanym „Oblicza miłości”. W programie znajdą się utwory Johannesa Brahmsa, a także utwory Edwarda Elgara, Zuzanny Falkowskiej, Marka Raczyńskiego, Erika Whitacre’a i Oli Gjeila. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 (po Mszy św. wieczornej). Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy. Wstęp wolny. Koncert jest organizowany pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.
 10. Koło przyjaciół Radia Maryja: Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza na comiesięczne spotkanie w najbliższy wtorek 12 marca: Msza św. o godz. 18.oo i spotkanie w sali różańcowej po Mszy św. Po Mszy św., zarówno wieczornej jak i porannej, można złożyć swój dar na potrzeby Radia Maryja i dzieł z nim związanych. Ofiary te są przekazywane do Torunia za pośrednictwem parafii.
 11. Imieniny o. Patryk Reczek: W przyszłą niedzielę 17 marca dzień imienin obchodzi m.in. o. Patryk Reczek – duszpasterz parafii oraz katecheta w szkole (Msza św. w środę 20 marca o godz. 18.oo).
 12. Pomoc ubogim: Parafialny Zespół Caritas ogłasza zbiórkę żywności i środków chemicznych. Torby (są dostępne w kościele w nawach bocznych) z produktami można składać do 20 marca włącznie. Pomocy ubogim służą również ofiary składane do skarbony przy wyjściu z kościoła.
 13. Świece wielkanocne paschaliki: W kiosku przy wyjściu z kościoła są dostępne świece wielkanocne i baranki z białej czekolady. Nabycie świecy jest bardzo konkretnym wkładem w finansowanie działalności charytatywnej w parafii i Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
 14. Wystawa prac plastycznych – stacje Drogi krzyżowej: Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 w ramach katechezy wielkopostnej przygotowały szereg prac plastycznych. Zadaniem było pokazanie różnych stacji Drogi krzyżowej. Wystawa jest dostępna w kościele.
 15. Rekrutacja do przedszkola Sióstr Salezjanek: Siostry Salezjanki rozpoczęły rekrutację do przedszkola na nowy rok szkolny 2024-2025 serdecznie zapraszają dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Działania wychowawcze przedszkola oparte są zarówno na wartościach chrześcijańskich, jak i społeczno-kulturalnych. Działania wychowawcze są podejmowane w ścisłej współpracy z rodzicami, w duchu zasady sformułowanej przez św. Jana Bosko: „Wychowanie jest sprawą serca”. Więcej informacji: https://pnpiotrkow.szkolnastrona.pl/, ulotki przy wyjściu z kościoła, w gablocie ogłoszeń lub bezpośrednio w przedszkolu przy Al. Armii Krajowej 19.
 16. Nabór do klasy I Katolickiej Szkoły Podstawowej: Informujemy, że już trwa nabór do klasy I Katolickiej Szkoły Podstawowej, jaka istnieje przy tutejszej parafii w dolnej części kościoła. Zainteresowanych rodziców prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły. Cieszy fakt, że szkoła otrzymuje dobre opinie zarówno, gdy chodzi o poziom nauczania, jak i sposób wychowania.
 17. 1,5% od podatku – pomoc dla Katolickiej Szkoły Podstawowej: Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Bosko, działająca przy tej parafii, zwraca się z prośbą o przekazanie 1,5% podatku na rzecz szkoły. Informujemy, że szkoła może bezpłatnie rozliczyć 2023 rok w zamian za przekazanie 1,5% podatku (poniedz.-piątek w godz. 7.3o-15.oo). Dane do samodzielnego rozliczenia: numer KRS: 0000270261; cel szczegółowy: KSP Piotrków Trybunalski 7912.
 18. Taca inwestycyjna: Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na tacę podczas każdej Mszy św. Są one przeznaczone na cele inwestycyjne parafii.
 19. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.
  W minionym tygodniu odeszli do Pana:
 • Anna Burba, l. 68 + Lesław Pyda l. 67
 • Sławomir Malec, l. 62 + Maria Gałecka, l. 79
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00