OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24.03.2024 – Niedziela Palmowa

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24.03.2024 – Niedziela Palmowa

1.Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień: Dzisiaj w niedzielę 24marca obchodzimy Niedzielę Palmową, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Przed każdą Mszą św. ministranci będą rozprowadzać gałązki palmowe przed wejściem do świątyni.Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Zachęcamy do modlitwy i wyciszenia się na ten święty czas, a zwłaszcza podczas Triduum Paschalnego. Wszyscy powinniśmy mobilizować się do udziału w liturgii. Będą przygotowane miejsca do siedzenia, ale kto może, niech przyniesie ze sobą coś do siedzenia. Zachęcamy również do udziału w Liturgii Godzin (Jutrznia) oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu.

2. Nowenna w intencji Ojczyzny (16-24 marca): Dzisiaj ostatni dzień narodowej nowenny w intencji Ojczyzny. Włączymy się w nią po Mszy św. wieczornej o godz. 18.oo.

3. Duchowa adopcja dziecka poczętego: Jutro w poniedziałek 25 marca, obchodzony jako Dzień Świętości Życia (pomimo, że uroczystość Zwiastowania NMP została przeniesiona na czas po oktawie wielkanocnej) będzie miało miejsce rozpoczęcie 9-miesięcznej modlitwy w intencji dziecka poczętego, zwanej duchową adopcją podczas Mszy św. wieczornej o godz. 18.oo.

4. Gorzkie Żale: Dzisiaj (niedziela 24 marca) odbędą się ostatnie Gorzkie Żale o godz. 17.15.

5. Droga Krzyżowa ulicami miasta: W najbliższą środę ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przejdzie Droga Krzyżowa. Wydarzenie rozpocznie się w drzwiach tutejszego kościoła o godz. 19.oo, a zakończy w kościele Ojców Bernardynów ok. godz. 21.oo. Do udziału zapraszamy.

6. Sakrament pojednania: Kończące się okres wielkiego postu skłania wielu do przystąpienia do sakramentu pojednania.Zachęcamy, by nie odkładać spowiedzi na ostatnie godziny przed świętami wielkanocnymi, gdy ustawiają się kolejki. Spowiedź będzie możliwa w następujących terminach:

 • Wielki Poniedziałek (25 marca):​​7.oo-7.3o oraz 17.3o-18.15
 • Wielki Wtorek (26 marca):​​​7.oo-7.3o oraz 17.3o-18.15
 • Wielka Środa (27 marca):​​​7.oo-7.3o oraz 17.oo-18.3o
 • Wielki Czwartek (28 marca):​​brak możliwości spowiedzi
 • Wielki Piątek (29 marca):​​​9.oo-12.oo oraz 15.oo-17.oo
 • Wielka Sobota (30 marca):​​​8.3o-14.3o


7. Chorzy – odwiedziny w domach: Wszystkim chorym w domach chcemy stworzyć możliwość przystąpienia do Komunii św. w Wielkim Tygodniu. Odwiedziny chorych w domach odbędą się w środę 27 marca (zamiast odwiedzin w pierwszy piątek miesiąca kwietnia). Prosimy o zgłoszenie chorych, których nie odwiedzamy podczas comiesięcznych wizyt, a którzy chcieliby przyjąć Komunię św. w kontekście świąt Zmartwychwstania Pana.

8. Babeczki od harcerzy: W Wielką Sobotę harcerki oraz zuchenki, które spotykają się przy naszej świątyni, rozprowadzać będą przy kościele samodzielnie wykonane babeczki, które mogą trafić do naszych koszyczków wielkanocnych. Wszelkie środki finansowe posłużą na rozwój ich grupy.

9. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.

TRIDUUM PASCHALNE

10. WIELKI CZWARTEK – ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa: 

 • 10.oo​ Msza św. Krzyżma (katedra w Łodzi)
 • 18.oo​ Msza św. Wieczerzy Pańskiej
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 21.oo. 

11. WIELKI PIĄTEK – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. Do krzyża będą mogli podejść wszyscy uczestnicy liturgii. Nawet jeśli sytuacje życiowe nie pozwalają komuś podejść do Komunii św., to do krzyża mogą podejść wszyscy, składając u jego stóp to, co w sercu najgłębsze, i odnawiając pewność, że Jezus umiera za każdego człowieka. Podczas Liturgii Męki Pańskiej do adoracji krzyża podejdzie asysta liturgiczna. Wszyscy obecni będą mogli podejść do krzyża bezpośrednio po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej. Ofiary składane przy krzyżu przeznaczone są na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej.

 • 8.00​ Liturgia Godzin: Jutrznia
 • Rozpoczęcie adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie
 • 15.00​ Koronka do Bożego Miłosierdzia (rozpoczęcie nowenny do Miłosierdzia Bożego)
 • 18.00​ Liturgia Męki Pańskiej
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim do godz. 22.oo (od godz. 21.oo adorację poprowadzą harcerze)

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (trzy posiłki: dwa lekkie i jeden posiłek do syta). Ofiary składane przy krzyżu przeznaczone są na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej.

12. WIELKA SOBOTA – dzień ciszy i modlitwy:

 • 8.oo​ Liturgia Godzin: Jutrznia
 • Rozpoczęcie adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie (do godz. 15.oo)
 • 15.oo​ Koronka do Bożego Miłosierdzia (nowenna do Miłosierdzia Bożego)

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny będzie się odbywało w kościele w godz. 9.oo – 15.oo (co pół godziny). Koszyki z pokarmami można trzymać w dłoniach zajmując miejsce w ławce. Przy okazji błogosławienia pokarmów można złożyć ofiarę pieniężną na utrzymanie parafii. W Wielką Sobotę zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

13. WIELKANOC – największe święto chrześcijan:

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godz. 18.oo. Prosimy, aby każdy przyszedł ubrany na biało lub z jakimś białym elementem stroju. Prosimy o przyniesienie świec. 

Rezurekcja – Niedziela Wielkanocna: Procesja rezurekcyjna zgodnie z długą tradycją parafii wyruszy o 6.oo rano (zwracamy uwagę, że w nocy 30/31 marca ma miejsce zmiana czasu).

Niedziela Wielkanocna: W Niedzielę Wielkanocną nie będzie porannej Mszy św. o godz. 7.oo. Msze św. będą odprawione jak w niedzielę, czyli o godz.: 9.oo, 10.3o, 12.oo i 18.oo. 

14. Poniedziałek Wielkanocny: Msze św. będą odprawione jak w każdą niedzielę, czyli o godz. 7.oo, 9.oo, 10.3o, 12.oo i 18.oo. Taca zbierana w tym dniu przeznaczona będzie na budowę Centrum Studiów im. Jana Pawła II w Łodzi.

15. Rekolekcje wielkopostne – ostatnia szansa: Ojcowie Jezuici zapraszają na rekolekcje wielkopostne w dniach 24-27 marca (sanktuarium M.B. Trybunalskiej, ul. Pijarska 4).

16. Nowenna przed uroczystością Miłosierdzia Bożego: W nadchodzący piątek (Wielki Piątek) rozpoczyna się nowenna przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w kościele o godz. 15.oo będzie odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia. W pozostałe dni nowenny koronka będzie odmawiana o godz. 15.oo w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.

17. Koncert pasyjny: Ojcowie Jezuici zapraszają na koncert pasyjny (w programie chorały i arie J.S. Bacha) w poniedziałek 25 marca o godz. 18.oo (sanktuarium M.B. Trybunalskiej, ul. Pijarska 4).

18. Marsz Papieski: Parafia św. Jana Pawła II zaprasza na Marsz Papieski we wtorek 2 kwietnia w 19. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Rozpoczęcie od Mszy św. o godz. 20.oo w kaplicy św. Jana Pawła II (ul. Kostromska 50a), a zakończenie o godz. 21.37 przy pomniku Jana Pawła II.

19. Świece wielkanocne paschaliki: W kiosku przy wyjściu z kościoła są dostępne ostatnie już świece wielkanocne i baranki z białej czekolady. Nabycie świecy jest bardzo konkretnym wkładem w finansowanie działalności charytatywnej w parafii i Caritas Archidiecezji Łódzkiej. 

20. Kancelaria parafialna: Od Wielkiego Czwartku począwszy kancelaria parafialna będzie nieczynna.

21. Konkurs Biblijny dla szkół podstawowych: Informujemy, że troje uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 zakwalifikowało się do Konkursu Biblijnego na szczeblu diecezjalnym, a Alicja Banaszczyk, uczennica klasy VI, zajęła w nim I miejsce. Wszystkim zaangażowanym uczniom gratulujemy kwalifikacji na poziom diecezjalny, a Alicji gratulujemy wygranej. Gratulujemy również Szkole Podstawowej nr 13, a zwłaszcza katechetom, którzy mają swój udział w tych osiągnięciach.

22. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+ Janina Rejniak  l. 90​​​

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

W wakacje nie ma Mszy Św. w tygodniu o 7:30. Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00