OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 21.04.2024 – IV niedziela wielkanocna – rok B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 21.04.2024 – IV niedziela wielkanocna – rok B

 1. Niedziela Dobrego Pasterza: Dzisiaj w niedzielę 21 kwietnia, w IV niedzielę wielkanocną, Kościół obchodzi Niedzielę Dobrego Pasterza. Jest to zarazem Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy o nowe powołania w szczególności do Archidiecezji Łódzkiej, do redemptorystów i do zgromadzenia sióstr salezjanek. Taca zbierana w dniu dzisiejszym jest przeznaczona na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie. Bóg zapłać za złożone ofiary.
 2. Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka: Uwagę zwracamy na ważny dokument opublikowany przez Dykasterię Nauki Wiary dnia 2 kwietnia 2024, w 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Stolica Apostolska przypomina prawdę o godności każdego człowieka „niezależnie od okoliczności i jakiegokolwiek stanu lub sytuacji, w jakich się znajduje. Zasada ta, w pełni rozpoznawalna również przez sam rozum, stanowi podstawę prymatu osoby ludzkiej i ochrony jej praw” (nr 1). „Ta ontologiczna godność oraz wyjątkowa i wybitna wartość każdej kobiety i każdego mężczyzny, /…/ została autorytatywnie odzwierciedlona w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (10 grudnia 1948) przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych”.
  Dokument nazywa szereg poważnych naruszeń godności osoby ludzkiej, a wśród nich m.in. skrajne ubóstwo, wojny i wszelka przemoc, przymuszeni do migracji wskutek skrajnego ubóstwa lub zagrożenia życia, handel ludźmi (który współcześnie przybiera tragiczne rozmiary, a obejmuje takie zjawiska jak np. „handel organami ludzkimi, wykorzystywanie seksualne chłopców i dziewcząt, praca niewolnicza, w tym prostytucja, handel narkotykami i bronią, terroryzm i międzynarodowa przestępczość zorganizowana. W tym kontekście dokument stwierdza: „Wyzyskiwacze i klienci na wszystkich poziomach powinni zrobić poważny rachunek sumienia przed sobą i przed Bogiem!” Uwagę zwraca odpowiedzialność nie tylko tych bezpośrednio zaangażowanych w handel ludźmi, ale również korzystających z ich usług, np. z pornografii), nadużycia seksualne, przemoc wobec kobiet, aborcja (ponieważ „godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”), praktyki macierzyństwa zastępczego („w wyniku których dziecko, niezmiernie wartościowe, staje się jedynie przedmiotem”), eutanazja, odrzucenie osób o różnej sprawności, teoria gender („Chcieć dysponować samym sobą, tak jak to zaleca teoria gender, bez względu na tę podstawową prawdę o ludzkim życiu jako darze, oznacza nic innego jak uleganie odwiecznej pokusie, by człowiek stał się bogiem i konkurował z prawdziwym Bogiem miłości objawionym nam przez Ewangelię”; „należy odrzucić wszystkie te próby, które zaciemniają odniesienie do nieusuwalnej różnicy płciowej między mężczyzną a kobietą”), zmiana płci i przemoc cyfrowa („Rozwój technologii cyfrowych, które oferują wprawdzie wiele możliwości promowania godności ludzkiej, skłania coraz bardziej do tworzenia świata, w którym rośnie wyzysk, wykluczenie i przemoc, które mogą posunąć się aż do naruszenia godności osoby ludzkiej. Należy zauważyć, jak łatwo jest za pomocą tych środków zagrozić dobremu imieniu kogokolwiek fałszywymi wiadomościami i oszczerstwami.”). Zachęcamy do lektury dokumentu (dostępny w internecie).
 3. Rocznica poświęcenia kościoła: W piątek 26 kwietnia przypada 15 rocznica poświęcenia tego kościoła. To ważny dzień w życiu każdej wspólnoty, która gromadzi się w swojej świątyni. Poświęcenie tej świątyni miało miejsce 26 kwietnia 2009 roku, a dokonał go ks. abp Władysław Ziółek. Wspomnienie rocznicy poświęcenia kościoła w liturgii ma najwyższą rangę uroczystości – z tej racji na terenie parafii Najświętszego Serca Jezusowego w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. na wspólne dziękczynienie za dar świątyni.
 4. Uroczystość św. Wojciecha – Patrona Polski: We wtorek 23 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha – głównego Patrona Polski. Zapraszamy do udziału we Mszy św. o godz. 18.oo.
 5. Rocznica śmierci ks. Kazimierza Tomaszewskiego: W nadchodzący piątek 26 kwietnia przypada 30 rocznica śmierci ks. Kazimierza Tomaszewskiego (zmarł 26.04.1994), który był proboszczem tej parafii w latach 1985-1994. Wraz z nim wspominamy wszystkich wiernych, którzy wraz z nim kształtowali oblicze tej parafii w tamtym okresie. W przyszłą niedzielę 28 kwietnia o godz. 18.oo w jego intencji będzie odprawiona Msza św., do udziału w której zapraszamy.
 6. Przygotowanie dorosłych do sakramentu bierzmowania: Rozpoczęło się przygotowanie dorosłych do przystąpienia do sakramentu bierzmowania. Jeszcze można się dołączyć w niedzielę 28 kwietnia po Mszy św. wieczornej. Zainteresowanych prosimy o przybycie na tę Mszę św.
 7. Imieniny: We wtorek 23 kwietnia przypadają imieniny m.in. dwóch redemptorystów ze wspólnoty w Piotrkowie Trybunalskim: o. Wojciech Bieszke i o. Wojciech Zagrodzki. Wraz z modlitwą przekazujemy im życzenia obfitego Bożego błogosławieństwa w ich posługiwaniu. Msza św. w ich intencji odbędzie we wtorek 23 kwietnia o godz. 18.oo. Po Mszy św. zapraszamy na krótkie spotkanie w kościele dolnym.
 8. Harcerze na święto flagi: W związku ze zbliżającym się świętem flagi, w następną niedzielę 28.04, harcerze przed i po mszach świętych rozprowadzać będą flagi Polski. Złożone ofiary posłużą na rozwój grupy harcerzy.
 9. Siostry Franciszkanki Niepokalanej: W przyszłą niedzielę 28 kwietnia będziemy gościć Siostry Franciszkanki Niepokalanej. Siostry zaprezentują książki o Eucharystii, o św. Józefie i inne. Pozycje te będą rozprowadzane za dobrowolną ofiarę na pokrycie kosztów druku. Dochód będzie przeznaczony na apostolat maryjny i dalszą działalność wydawniczą.
 10. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.
  OGŁOSZENIA INSTYTUCJI ZEWNĘTRZNYCH:
 11. Triduum maryjne: Ojcowie Bernardyni zapraszają na Triduum maryjne w dniach 25-27 kwietnia (codziennie o godz. 17.oo). Będzie to okazja do ponowienia swojego zawierzenia Matce Jezusa.
 12. Wieczernik Trybunalski: Ojcowie Jezuici zapraszają do sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej (ul. Pijarska 4) na Wieczernik Trybunalski z cyklu Szkoła Rozeznawania Duchowego. Temat najbliższego spotkania: „Taktyka dobrego i złego ducha w naszym życiu”. Spotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia (rozpoczęcie podczas Mszy św. o godz. 17.oo). Szczegóły na plakacie.

W minionym tygodniu odeszli do Pana:

+Stanisława Gniewaszewska lat 82
+ Jan Komolibus, lat 86
+ Władysław Królikiewicz, lat 76
+ Janina Jakubowska, lat 93
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00