OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 23.06.2024 XII NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 23.06.2024 XII NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK B

 1. Odsłonięcie ikony M.B. Nieustającej Pomocy w kościele: Już za trzy dni w środę 26 czerwca o godz. 18.00 nastąpi odsłonięcie ikony M.B. Nieustającej Pomocy w tej świątyni. Aktu tego dokona i Mszy św. będzie przewodniczył Pasterz Archidiecezji Łódzkiej ks. kard. Grzegorz Ryś. W minionym tygodniu ikona już została umieszczona na właściwym miejscu. Do udziału w tym wydarzeniu serdecznie zapraszamy (zaproszenie zostało skierowane do wszystkich parafii w Piotrkowie Trybunalskim.
  Po zakończonej Mszy św. wszystkich uczestników zapraszamy na spotkanie integracyjne przed wejściem głównym do świątyni (tym razem prosimy o nie (tak: nie!) pieczenie ciasta).
  W najbliższą środę wyjątkowo nie będzie cotygodniowej nowenny rozpoczynającej się o godz. 18.45. W jej miejsce odmówimy Litanię do Serca Jezusowego, którą codziennie modlimy się w czerwcu w ramach nabożeństw czerwcowych.
 2. Obrazy M.B. Nieustającej Pomocy i książki: W kiosku w przedsionku kościoła są do nabycia obrazy M.B. Nieustającej Pomocy jako cegiełki na pokrycie kosztów dużej ikony (w cenie 10 zł, 15 zł i 25 zł). Obrazy te zostaną pobłogosławione w dniu 26 czerwca w kościele.
  Ponadto w kiosku jest do nabycia kilka publikacji książkowych, a wśród nich wprowadzenie do obrzędów liturgii Mszy św. o. Wojciecha Zagrodzkiego „Eucharystia krok po kroku”, modlitewnik do M.B. Nieustającej Pomocy oraz dwie najbardziej charakterystyczne spośród 111 książek św. Alfonsa Liguori („Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu” oraz „O umiłowaniu Pana Jezusa w życiu codziennym”). Przybliżają one duchowość redemptorystów.
 3. Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy: Począwszy od kolejnej środy 3 lipca w każdą środę o godz. 18.oo będzie się odbywało nabożeństwo nieustannej nowenny do M.B. Nieustającej Pomocy (z tego powodu w środy Msza św. wieczorna będzie się rozpoczynała o godz. 18.3o).
 4. Nabożeństwa czerwcowe: Nabożeństwa czerwcowe odbywają się codziennie po Mszy św. wieczornej o godz. 18.oo.
 5. Dzień Ojca: Dzisiaj, 23 czerwca, obchodzony jest w Polsce Dzień Ojca. Dobrze, że jest taki dzień, kiedy zwracamy uwagę na niesłychanie ważną w rodzinie rolę ojca, który rodzinie zapewnia bezpieczeństwo, chroni ją i roztropnie angażuje w świat zewnętrzny. Wiemy, co się dzieje, gdy w rodzinie mamy do czynienia z „deficytem ojca” (chodzi nie tylko o obecność fizyczną, ale również o obecność emocjonalną). Wszystkim ojcom zaangażowanym w odpowiedzialność za powierzoną im rodzinę przekazujemy wyrazy szacunku i uznania. Życzymy im wielkiego serca i Bożej mądrości, by dobrze wypełnili powierzoną im misję.
  Dzień Ojca nie jest tak popularnym świętem, jak Dzień Matki, nie ma również tak długiej tradycji. Święto to powstało w USA na początku XX w. Zrodziło się ono z pragnienia docenienia roli ojców (obok dostrzegania roli matek, którym poświęcony zyskujący na popularności Dzień Matki). Pierwszy raz Dzień Ojca był obchodzony w amerykańskim miasteczku Spotkane 19 czerwca 1910 r. Pomysłodawczynią była Sonora Louise Smart Dodd, która chciała oddać hołd swojemu tacie, który po śmierci jej mamy samotnie wychowywał aż szóstkę dzieci. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały lokalny charakter i dopiero w kolejnych latach zaczęto je obchodzić w całych Stanach Zjednoczonych. Dopiero w 1965 roku prezydent USA Lyndon Johnson uznał trzecią niedzielę czerwca za Dzień Ojca (por. https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/dzien-ojca; wejście 22.06.2024). Formalności dopełnił później kolejny prezydent, Richard Nixon, który zatwierdził to oficjalnym aktem prawnym.
 6. Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła i taca na Stolicę Apostolską: W sobotę 29 czerwca obchodzimy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W sobotę na Mszach św. będzie zbierana taca z przeznaczeniem na potrzeby Stolicy Apostolskiej.
 7. Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela: Jutro, w poniedziałek 24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
 8. Imieniny p. Jana – kościelnego: Jutro, w poniedziałek 24 czerwca imieniny obchodzi m.in. p. Jan Jagusiak, od 30 lat posługujący jako kościelny. Dziękujemy mu za jego ofiarną posługę. Dziękujemy mu za jego świadectwo wiary – codziennie przecież widzimy go jako człowieka modlącego się. Życzymy mu zdrowia i Bożego błogosławieństwa na kolejne lata ważnej posługi.
 9. Pożegnanie s. Marii Trukan: W nadchodzących tygodniach opuści wspólnotę Sióstr Salezjanek w Piotrkowie Trybunalskim, powołana do nowych zadań, s. Maria Trukan, która wiele czasu i serca poświęciła duszpasterstwu dzieci. Dziękujemy Siostrze Marii i za jej zaangażowanie duszpasterskie, i za jej świadectwo życia. Niech dobry Bóg prowadzi do wypełnienia kolejnych zadań.
 10. Rozpoczyna się czas wakacji szkolnych: Dzieci i młodzież szkolna, a także nauczyciele i wychowawcy rozpoczęli czas wakacyjnego wypoczynku. Wszystkim życzymy udanych wakacji i urlopów, przypominając dyskretnie, że nie ma wakacji od Pana Boga.
 11. Redemptorystowskie Dni Młodzieży: Raz w roku młodzież ze wszystkich ośrodków duszpasterskich redemptorystów w Polsce gromadzi się w jednym miejscu, aby poprzez modlitwę, warsztaty i integrację wśród rówieśników wzmocnić swoją wiarę i zapał apostolski. Dzieje się to podczas Redemptorystowskich Dni Młodzieży. Tym razem odbędą się one w Tuchowie k. Tarnowa w dniach 28 lipca – 1 sierpnia. Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy również młodzież z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic (młodzież szkół średnich i starsza). Koszt uczestnictwa wynosi 450 zł. Więcej informacji udziela i zgłoszenia przyjmuje o. Dominik Król.
 12. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę: Tegoroczna Piesza Piotrkowska Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 11-16 lipca 2024 roku. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 5 oraz 8-10 lipca 2024 w godz. 15.oo-19.oo w parafii św. Jakuba Apostoła.
 13. Wakacyjne nauki przedmałżeńskie online: Wakacyjne katechezy przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych (jedna z najlepszych form tzw. „kursu przedmałżeńskiego”) odbędą się online w dniach od 16 lipca do 13 sierpnia. Spotkania online będą się odbywać we wtorki i czwartki o godz. 18.3o. Szczegóły i zgłoszenia: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl. Liczba miejsc ograniczona.
 14. Szkoła Rozeznawania Duchowego: „Jak rozeznawać bliskość?” – to tytuł ostatniego przed wakacjami Wieczernika Trybunalskiego. Konferencję wygłosi ks. Grzegorz Ginter (środa 26 czerwca godz. 17.oo – Msza św. w sanktuarium M.B. Trybunalskiej przy ul. Pijarskiej 4).
 15. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.
  W minionym tygodniu odeszli do Pana:
 • Henryk Stempień, lat 78
 • Krystyna Ciszek, lat 75
 • Marianna Kołacińska, lat 86
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00