OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 30.06.2024 XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK B

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 30.06.2024 XIII NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK B

 1. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: W minioną środę 26 czerwca pod przewodem ks. kard. Grzegorza Rysia miało miejsce poświęcenie nowej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w tej świątyni. Wydarzenie to zgromadziło bardzo wielu ludzi. Obraz Matki Bożej, przed którym dotychczas się modliliśmy, znalazł swoje miejsce w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu.
  Przed tym wizerunkiem chcemy się gromadzić na nabożeństwie nieustannej nowenny w każdą środę począwszy już od środy najbliższej 3 lipca (Msza św. wieczorna będzie się rozpoczynała ok. godz. 18.3o). W wygłoszonej w minioną środę homilii Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę m.in. na to, że Maryja chce nas prowadzić do zanurzenia się w słowie Bożym. Dlatego w czasie nowenny będzie głoszona katecheza, która może przyjąć kształt regularnej katechezy dorosłych.
  Wielkim bogactwem nieustannej nowenny są podziękowania i prośby przynoszone w formie listów do Matki Bożej, które są odczytywane podczas nabożeństwa. Zachęcamy do przynoszenia próśb i podziękowań. Są one później jedną z intencji Mszy św., która będzie odprawiana po nabożeństwie.
  Podczas nowenny zwyczajowo jest zbierana taca, która jest przeznaczona w połowie na misje, a w połowie na formację przyszłych redemptorystów.
  W przyszłości planujemy peregrynację kopii tej ikony w rodzinach parafii – pierwsze rodziny już wypowiedziały pragnienie przyjęcia ikony Matki Bożej u siebie w domu.
 2. Zarys historii ikony M.B. Nieustającej Pomocy w kościele NSJ: Pani Jadwiga (nazwisko znane w parafii) dostąpiła szczególnej łaski za wstawiennictwem M.B. Nieustającej Pomocy. Będąc w Częstochowie kupiła obraz Nieustającej Pomocy z przeznaczeniem dla kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim. 28 czerwca 2015 roku przyniosła go do kościoła i nikogo nie uprzedzając w zakrystii przekazała go do rąk proboszcza parafii prosząc, by znalazł miejsce w kościele. „Byłam zdziwiona, – opowiadała – że odważyłam się bez uprzedzenia zanieść ten obraz do proboszcza”. Ówczesny proboszcz, a był nim ks. Stanisław Nowacki, był nie mniej zdziwiony. Przyjął jednak obraz i postanowił zainicjować w parafii nabożeństwo nieustannej nowenny. W październiku 2015 roku nabożeństwo nowenny nieustannej do Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostało zainicjowane przez jednego z ojców redemptorystów, a obraz został umieszczony na filarze w pobliżu prezbiterium. To nabożeństwo trwa do dnia dzisiejszego i jest bardzo żywe. Przed rokiem, jako redemptoryści przygotowujący się do przyjazdu do Piotrkowa Trybunalskiego, zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Księdzem Kardynałem w Łodzi. Już w pierwszych zdaniach została wyrażona nadzieja, że wraz z redemptorystami pojawi się w kościele ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wszystko stawało się więc coraz bardziej jasne: otrzymaliśmy wskazówkę od Pasterza Archidiecezji Łódzkiej, na miejscu spotkaliśmy ludzi szczerze zaangażowanych w cotygodniową nowennę do Matki Nieustającej Pomocy, a jako redemptoryści w sercach niesiemy polecenie papieża Piusa IX: „Uczyńcie Ją znaną całemu światu”. Dziękujemy o. Eugeniuszowi Karpielowi, redemptoryście – pod jego kierunkiem ta ikona została napisana. Dziękujemy p. Karolowi Pietrucha – miejsce ekspozycji zaprojektował. Dziękujemy Państwu Annie i Andrzejowi Hoffmanom – bardzo wiele pomogli przy realizacji pomysłu architekta. Dziękujemy bardzo wielu parafianom, którzy zaangażowali się w zrealizowanie tego przedsięwzięcia.
 3. Wyróżnienie Zasłużony dla Archidiecezji Łódzkiej: Informujemy, że pomagający w tutejszym kościele p. Jan Jagusiak w minioną środę 26 czerwca z rąk Księdza Kardynała otrzymał srebrny medal Zasłużony dla Archidiecezji Łódzkiej (złoty medal jest przyznawany dla osób zaangażowanych na forum archidiecezji; srebrny medal jest przyznawany dla osób zaangażowanych na forum parafii). Panu Janowi gratulujemy wyróżnienia i dziękujemy mu za jego świadectwo wiary i ofiarnego umiłowania Jezusa i Kościoła.
 4. Odwiedziny chorych: W miesiącach lipcu i sierpniu comiesięczne odwiedziny zostają zawieszone. W sytuacjach nagłych prosimy o kontakt telefoniczny.
 5. Caritas – pomoc parafianom: Informujemy, że Parafialny Zespół Caritas rozdysponował już jałmużnę wielkopostną. Beneficjentami pomocy zostały w większości osoby samotne, w podeszłym wieku i dotknięte wieloma chorobami (prawie 20 osób i rodzin). Bóg zapłać wszystkim, którzy złożyli swój dar dla ubogich. Bóg zapłać członkom Parafialnego Zespołu Caritas, którzy w poczuciu wielkiej odpowiedzialności bardzo dokładnie weryfikowali zasadność przekazania pomocy.
 6. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę: Tegoroczna Piesza Piotrkowska Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 11-16 lipca 2024 roku. Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 5 oraz 8-10 lipca 2024 w godz. 15.oo-19.oo w parafii św. Jakuba Apostoła.
 7. Wspomnienie błogosławionych redemptorystów: Dzisiaj redemptoryści wspominają bł. Januarego Sarnellego, który towarzyszył św. Alfonsowi Liguori u początku Zgromadzenia. W piątek 28 czerwca wspominaliśmy bł. Mikołaja Czarneckiego i Towarzyszy (Mikołaj Charnetskyi, Zynoviy Kovalyk, Wasyl Velychkovskyi, Ivan Ziatyk) – pięciu redemptorystów, męczenników czasów komunistycznych. Kalendarz Kościoła nie pozwolił w tym roku na ich liturgiczne wspomnienie.
 8. Wakacyjne nauki przedmałżeńskie online: Wakacyjne katechezy przedmałżeńskie w formie Wieczorów dla Zakochanych (jedna z najlepszych form tzw. „kursu przedmałżeńskiego”) odbędą się online w dniach od 16 lipca do 13 sierpnia. Spotkania online będą się odbywać we wtorki i czwartki o godz. 18.3o. Zgłoszenia: www.spotkaniamalzenskie-lodz.pl. Liczba miejsc ograniczona.
 9. Redemptorystowskie Dni Młodzieży: Młodzież szkół średnich i policealną zapraszamy do udziału w Redemptorystowskich Dniach Młodzieży w Tuchowie w dniach 28 lipca – 1 sierpnia.. Koszt uczestnictwa wynosi 450 zł. Zgłoszenia przyjmuje o. Dominik Król.
 10. Kancelaria w lipcu i w sierpniu: W miesiącach wakacyjnych w lipcu i w sierpniu kancelaria parafii będzie czynna w stopniu ograniczonym: poniedziałki, środy i piątki w godz. 16.oo-17.oo. W miesiącach wakacyjnych zawieszony zostaje duszpasterski dyżur proboszcza w czwartki.
 11. Studium Życia Rodzinnego: Duszpasterstwo Rodzin proponują pogłębienie znajomości nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie w rocznym Studium Życia Rodzinnego (zajęcia co druga sobota od października do czerwca). Zapisy na stronie www.duszpasterstworodzinlodz.pl.
 12. Wyjazd młodzieży do Taize: Wydział Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza młodych na tygodniowy wyjazd do Taizé we Francji w dniach 10-19 sierpnia. Zapisy: na Facebooku (http://facebook.com/mlodziwdomu) lub Taizé Łódź (https://www.facebook.com/taize.lodz/).
 13. Tygodnik „Niedziela”: Przy wyjściu jest do nabycia nowy numer tygodnika „Niedziela” – 10 zł.
  W minionym tygodniu odeszła do Pana: + Anna Mastalerz, lat 80
  Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…
Msze święte

Niedziele i święta 7:00 9:00 10:30 12:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Dni powszednie 7:00 18:00 (spowiedź w trakcie Mszy Św.)

Spowiedź w wakacje przed Mszą Św. i po jej zakończeniu gdy taka jest potrzeba.

Kancelaria

pon. 15:00 - 17:00
wt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
śr. 15:00 - 17:00
czw. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00
pt. 10:00 - 12:00 15:00 - 17:00

W wakacje kancelaria czynna od pn. do pt. w godz. 15:00 - 17:00